Adsl Nedir?

 İnternet teknolojisi çok eski olmamakla birlikte ilk internet bağlantıları sadece telefon hattı üzerinden yapılmakta idi. Fakat şöyle bir sorun mevcut idi; telefon hattı üzerinden internet bağlantısı sağlandığında telefon meşgul gözükür ve arama olduğunda kimseye ulaşılamazdı. İleriki zamanlarda dünya modem teknolojisi yani ADSL ile tanıştı. ADSL kelimesi İngilizce bir kelime olup Asymmetric Digital Subscriber Line sözcüklerin baş harflerinin kısaltması şeklinde yazılıp Türkçe karşılığı Asimetrik Sayısal Abone Hattı olarak tanımlanmaktadır. Teknik olarak ADSL telefon hattı üzerinden hız, ses ve görüntü iletişimin sağlayan modem teknolojisi olarak tanımlanabilir.

 

Tek hat üzerinden ses, video, FAX gibi alım ve gönderimler hızlı bir şekilde yapılmaktadır

Mevcut ek bir alt yapıya gerek kalmadan PSTN hattı üzerinden bağlantı sağlanabilir.

 

Bağlantı Süresi Ne Kadar?

 

ADSL erişimi ile 7/24 saat bağlı kalınmaktadır. İnternet kullanımı ile telefon görüşmesi arasında bağlantı mevcut olmayıp telefon faturası ödenmemektedir.

 

Hız Çeşitleri Nelerdir?

İnternet bağlantı hızları mevcut olup alt yapı durumuna göre abonelik başvurunuzda 128/32, 256/64, 512/128 KBPS gibi alternatifler sunulmaktadır. Örneğin 128/32 KBPS’nin açılımı 128 sayısı veri alım, 32 sayısı ise veri gönderim hızını temsil etmektedir.

 

ADSL Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Abonelik evraklarını arama motorlarında arama yaparak veya en yakın Telekom müdürlüğüne giderek öğrenebilirsiniz. ADSL başvuru formu, kimlik fotokopisi, son dönem ödenmiş telefon faturası ve telefon hattının bizzat sahibi başvurarak abone işlemleri yapılmaktadır.

Bir cevap yazın