Kırıkkale Silah Müzesi Gezilebilir Mi?

Kırıkkale Silah Müzesi, Makine Kimya Endüstri (MKE) Silahsan Hafif Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü bünyesine hizmet vermektedir. Kırıkkale Silah Fabrikasının içindeki büyük salonda yer alır. 1987’de Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğünün de onayıyla ilk özel silah müzesi olmuştur. 15 Temmuz 1990 yılında açılmıştır, 2 Kasım 1993’de düzenlenerek tekrar ziyaretçilere hazır hale getirilmiştir.

Osmanlı Devleti ve Avrupa ülkelerine ait silahlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu silahlar Kurtuluş Savaşından sonra İstanbul ve Anadolu halkından toplanmıştır. 14. yüzyılla 20. yüzyıl arası silahlar müzede yer almaktadır. Silahlar tarih sırasına göre yani kronolojik olarak sergilenmektedir.

Müzede sadece kılıç, ok, topuz, ateşli silahlar gibi silahlar değil zırh gömleği, miğfer, ok hedefi gibi başka askeri malzemelerde yer almaktadır. Ayrıca müzede eski eserlerin yanında Kırıkkale Silah Fabrikasında üretilen modern ve ateşli silahlar da vardır. 470’e yakın silah ve askeri malzeme müzede ziyaretçilerini beklemektedir.

Ne Zaman Ziyaret Edilebilir?

 

Bu müze her yıl 18-24 Mayıs Müzeler haftasında sadece belirli saatler içinde ve ücretsiz olarak halka açıktır. Bu tarihlerin dışında ziyaret edilecekse Makine Kimya Endüstrisi’nden Makam onayı almak şarttır. Her iki durumda da müze, cumartesi ve pazar günleri hizmet vermemektedir. Ziyaret etme şeklinden dolayı ülkemizde özel izinle gezilebilen müze olarak anılıyor.

Müzenin Adresi ve İletişim Bilgileri

Adres: Yahşihan yolu üzeri

Tel     : (0318) 224 29 91/5416

Faks  : (0318) 224 28 95