Sohbet Gizliliği Nasıl Sağlanır?

İnternet ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte internet üzerinden yapılan aktiviteler de zamanla ivmelenerek artış göstermektedir. Bu aktiviteler arasında en çok kullanılanlar arasında internet üzerinden yapılan sohbetler yer almaktadır. Bu sohbet internet üzerinde herhangi bir kullanıcıyla görüntülü, yazılı veya sesli olarak yapılabilmektedir. Sohbetler telefon, tablet veya bilgisayar üzerinden yapılabildiği için bireyin bu objeleri korunması gerekmektedir. Bu nedenle birçok koruma programı ve teknik bulunmaktadır.

 

Kişisel Teknolojik Alet Kullanımı

 

Bireyler mutlaka yapacağı sohbetleri kendi kişisel teknolojik aletlerinden yapmalıdır. Bu sayede hesabın açık kalması durumunda veya hesabın kapatılması gibi durumlarda başka bir kullanıcının ya da kişinin bireyin hesabına girip bireyin sohbet ettiği kişiler ile görüşmesi engellenebilir. Kişisel alet kullanımı ayrıca bireyin istediği zaman, istediği yerde, istediği şekilde sohbet etmesine olanak sağlamaktadır. İnternet kafelerden sohbet yapılmaması tavsiye edilmekte ve buralardaki bilgisayarları birçok kişinin de kullanabildiğini unutmamak gerekmektedir. Bu aletlerin ayrıca güçlü virüs programları ile korunması ve şifrelenmesi sohbet gizliliği için gerekli bir adımdır. Böylece birey dış tehditlerden cihazını koruyarak güvenli bir şekilde sohbet yapabilecektir.

 

Güçlü Parola Seçimi

Güçlü bir parola seçmek kişiyi sohbet sitelerinde veya sohbet odalarında başkalarının saldırısından uzak tutacaktır. İnsanlar bireyin hesabının şifresini tahmin etmeye çalışacak, doğum günü veya kapı numarası gibi belirgin sayıları kullanarak kişinin sohbet hesabına girmeye çalışacaklardır. Bu nedenle de güçlü ve birçok karakterden oluşan bir parola seçmek kişinin güvenliğini sağlayacaktır.